Архитект Габриела Илиева-Нунева: Ключът към добрите резултати е в колаборацията между проектант и възложител


Архитект Габриела Илиева-Нунева: Ключът към добрите резултати е в колаборацията между проектант и възложител

Екип с мисъл

Интервю с архитект Габриела Илиева-Нунева

Име: Габриела Илиева-Нунева
Професия: архитект
Роля в Кабано: проектант

Биография: Родена съм в гр. Горна Оряховица. Там завърших средното си образование, специалност „Изобразително изкуство“. Висше образование завърших в УАСГ, София, специалност „Архитектура“ към катедра „Сградостроителство“.

Извън работа: Габи има дъщеря на 4 години, която запълва почти цялото ѝ лично време. Стреми се да учи нови неща, да се развива и да посещава различни курсове. Интересува се от устойчиви природосъобразни решения в проектирането. Почива си, като чете или майстори разни неща.

Защо Кабано?

От самото начало ме впечатли фактът, че в Кабано се покрива целия процес – от набирането на изходни данни и минаването на определени процедури, когато са необходими, през проектирането по всички части и съгласуването в различните инстанции, до одобрението на проекта. Така на възложителите се спестява много време и лутане по гишета.
Практическият опит при строителството на сградите също е много важен както за проектирането, така и за комуникацията с клиента.

Доколко проектантът трябва да се съобразява с желанията на инвеститора?

Ключът към добрите резултати е в колаботрацията между проектант и възложител. От една страна, клиентът има специфични изисквания, финансови ограничения, вкус и т.н. и не е в правомощията на архитекта да върви срещу тях. От друга страна, образованието и опитът ни дават силата да предлагаме решения, които може би не са хрумвали на клиента, но са подходящи за него, или пък да го предпазваме от неправилните решения. В идеалния случай проектантът и клиентът взаимно развиват и допълват идеите си.

Ключът към постигане на баланс между функционалност и визия е в…

Хармонията. Не мисля, че може да има визия без функционалност, освен ако става дума за форма на провокация или преливане на архитектурата към други жанрове. Една добре обмислена сграда с ясна функционална, а също и конструктивна схема има много сериозен шанс за добър вид. За мен функцията идва първо, и се опивам да я въплъщавам и в образа на сградите. Контекстът на средата също диктува определена визия, а крайната цел е да се обединят всички фактори в една хармонична, удобна и вписваща се в средата сграда.

Според теб, къде лежи пресечната точка между архитектурата, проектирането, интериора и строителството на един обект?

В това всеки по веригата да си свърши добре работата – възложители, проектанти, дизайнери и изпълнители, а също и в добрата комуникация помежду им.

Разкажи ни за някой любим проект. Какво ти беше интересно в него?

Един от последните обекти, по които работих, беше проект за реновиране на три училища, и въпреки немалкото ограничения и трудности, беше изключително интересно, и мисля, че се получиха добре. По принцип смятам, че всеки един проект може да бъде интересен и се старая да извлека най-доброто от всяка конкретна задача, а и от себе си.

Хайде да се върнем назад във времето! Какъв беше дипломният ти проект?

Стрелбище



Последни новини

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website